5 rzeczy, które mogą uczulać nasze oczy
Zaczerwienienie, świąd, łzawienie i pieczenie oczu to najczęstsze objawy występujące podczas alergii. Jednym z elementów leczenia jest ograniczanie kontaktu z alergenem. W wielu przypadkach nie wiemy jednak, co wywołało uczulenie. Zdarza się też, że choć znamy czynnik uczulający, to nie możemy całkowicie wyeliminować go z naszego życia. Warto więc poznać najczęściej występujące alergeny, które mogą wywołać reakcję uczuleniową.
Co może wywołać uczulenie?
Roztocza, czyli niewielkie pajęczaki będące elementem kurzu, są w tak wielu miejscach naszych domów, że bardzo trudno je wyeliminować. Optymalne dla nich warunki to wysoka temperatura i wilgoć. Wywołują alergię, gdy wdychamy ich wydzieliny. Całkowite pozbycie się kurzu z domu jest niemożliwe, ale warto wietrzyć pomieszczenia, odkurzać, ograniczyć liczbę dywanów czy wykładzin, raz w tygodniu prać pościel i ręczniki.
Ciepło i wilgoć lubi też pleśń, która często występuje na naszych oknach, w doniczkach, w łazienkach i piwnicach. Trudno ją wyplenić, ale można zminimalizować działanie jej zarodników, które są przez nią rozsiewane i powodują reakcje alergiczne. Wystarczy często sprzątać i wietrzyć łazienkę, regularnie wyrzucać śmieci i zmywać naczynia.
Szczególnie wiosną jesteśmy narażeni na okresowe alergiczne zapalenie spojówek, które jest typowe dla chorych na alergiczny nieżyt nosa wywołany pyłkami roślin. W naszych domach możemy z nimi walczyć w podobny sposób jak z roztoczami. Gdy rośnie intensywność występowania alergenu, należy unikać wychodzenia z domu. W przypadku tej oraz innych alergicznych chorób oczu warto odwiedzić gabinet lekarski i wykonać badania diagnostyczne.
Przyczyny zapalenia oczu, których możemy łatwo uniknąć
Sierść, naskórek i wydzieliny naszych pupili także zaliczamy do typowych alergenów. Reakcje alergiczne często występują w kontakcie z kotami, psami, świnkami morskimi, królikami oraz ptakami. Powinniśmy często myć ręce i zmieniać ubrania po zabawach z czworonogami, prać ich legowiska i unikać np. spania ze zwierzęciem.
Reakcję alergiczną często wywołują też kosmetyki oraz detergenty, np. proszki do prania. Podrażnienie oczu, wysypka, bóle głowy, nudności i trudności z oddychaniem to najczęstsze objawy alergii na produkty chemiczne. Aby jej uniknąć, warto dobierać kosmetyki o naturalnym składzie oraz nie używać silnych detergentów.