Jak walczyć z krótkowzrocznością u dzieci?
Czy wiesz, że krótkowzroczność dotyka już ponad połowę światowej populacji? Niestety, przerażające liczby nie maleją: osób z tą wadą widzenia wciąż przybywa, a wśród nich coraz częściej pojawiają się najmłodsi. Jak to się stało, że krótkowzroczność stała się prawdziwą plagą wśród naszych dzieci? I jak możemy temu zapobiec?
Krótkowzroczność u dzieci – przyczyny
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu krótkowzroczność u dzieci pojawiała się w okolicach 15-16 życia, a więc wraz z zakończeniem nauki na szczeblu podstawowym. Choroba postępowała z kontynuacją edukacji i zwykle „zatrzymywała się”, gdy ta zostawała zakończona. W dzisiejszych czasach krótkowzroczność u dzieci ma o wiele bardziej niepokojący charakter. Zauważono, że problemy z widzeniem coraz częściej pojawiają się u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
- Pierwszą przyczyną krótkowzroczności jest bez wątpienia genetyka. Jeśli jeden z rodziców jest krótkowidzem, istnieje duża szansa odziedziczenia wady. Jeśli cierpi na nią oboje rodziców, maluch niemal na pewno będzie wymagał leczenia okulistycznego.
- Kolejny powód to coraz powszechniejsze wśród dzieci czytanie i pisanie „z bliska”, związane z edukacją. Już przedszkolne maluchy spędzają sporo czasu nad książkami i zeszytami, co jest dużym wyzwaniem dla ich wzroku.
- Nie można bagatelizować także wpływu otaczających nas z każdej strony ekranów. Współczesne dzieci na co dzień obcują z komputerami, telefonami, tabletami i telewizorami. Zdobyczy technologii trudno uniknąć, a te wpływają na młody wzrok szczególnie niekorzystnie.
Czy można uchronić dziecko przed krótkowzrocznością?
Choć statystyki nie są pocieszające, jako rodzic możesz zrobić wiele, by zminimalizować ryzyko krótkowzroczności u swojego dziecka.
- Zadbaj o to, by podczas nauki maluch robił sobie regularne przerwy. Zachęcaj go, by co 25 minut oderwał wzrok od książki lub zeszytu i skupił go na obiekcie ustawionym daleko. To dobry trening dla oczu, który rozluźnia ich akomodację.
- W miejscu, w którym dziecko odrabia lekcje, zatroszcz się o odpowiednie oświetlenie. Upewnij się również, czy dziecko pracuje w odpowiedniej pozycji – książka, zeszyt czy ekran powinny być ustawione około 30 cm od oczu.
- Jak najczęściej spędzaj czas z dzieckiem na zewnątrz – również w okresie jesienno-zimowym. Promienie słoneczne dostarczają witaminy D, która jest niezbędna nie tylko do odporności i mocnych kości, ale także zdrowia oczu!
- Kontroluj czas, jaki Twoje dziecko spędza przed telefonem, komputerem czy tabletem. Oczywiście nie zachęcamy, by całkowicie izolować od nich dziecko. Nauka mówi jednak jasno: im mniej promieniowania ekranu, tym lepiej dla oczu!
- Troszcz się o zdrową dietę dziecka. Nie powinno zabraknąć w niej witamin A, C, E i D, które są bardzo ważne dla dobrej kondycji wzroku. W jadłospisie malucha powinny gościć świeże warzywa i owoce, ryby, pełne ziarno, dobrej jakości nabiał.
- Regularnie zabieraj dziecko na kontrole okulistyczne, nawet, jeśli nie skarży się na pogorszone widzenie. Pamiętaj, że wzrok dziecka ma niesamowitą zdolność do dostosowywania się do nowych warunków i „maskowania” wad widzenia. Tylko specjalistyczne badanie może wykryć wadę na wczesnym etapie jej rozwoju.
Okulista dziecięcy w Łomiankach
W naszym salonie optycznym w Łomiankach wykonujemy badania okulistyczne u osób w każdym wieku. Współpracujący z nami lekarze są doświadczeni w badaniu małych pacjentów. Serdecznie zapraszamy na wizytę – jeśli okaże się, że Twoje dziecko boryka się z krótkowzrocznością, pomożemy w doborze odpowiednich okularów dla malucha.