Jak zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem?
Zakup dobrej jakości okularów to inwestycja – warto zadbać o to, żeby była ona opłacalna. Kupowanie nowych okularów co kilka lub kilkanaście miesięcy to spory wydatek, którego można uniknąć. Ważne jest, by odpowiednio dbać o szkła i oprawki, chroniąc je przed uszkodzeniem. Czy wiesz, jak zabezpieczyć okulary przed zniszczeniem?
Jak dbać o okulary?
Zastanawiasz się, jak prawidłowo dbać o szkła i oprawki? Przede wszystkim uważaj na to, gdzie kładziesz swoje okulary. Zostawianie ich w nietypowych miejscach (np. na podłodze lub na krawędzi stołu) to proszenie się o kłopoty – istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś nieuważnie strąci lub nadepnie na szkła. Warto nie zapominać o tym, by zdjęte okulary zawsze chować do futerału i zostawiać je w dobrze widocznych miejscach.
Problemem, z którym boryka się wielu właścicieli okularów, są rysy na soczewkach. Jeżeli chcesz ich uniknąć, powinieneś pamiętać o tym, by czyścić je specjalną ściereczką z mikrofibry. Przecieranie szkieł papierem kuchennym, rękawem, szalikiem lub innym materiałem nieprzystosowanym do usuwania zabrudzeń i pyłków z soczewek okularowych, może porysować szkła.
Żeby skutecznie wyczyścić okulary, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne płyny do soczewek. Na rynku znaleźć można wiele preparatów, które nie tylko czyszczą, ale także zapobiegają parowaniu szkieł.
O czym jeszcze warto pamiętać, by jak najlepiej dbać o okulary?
Warto pamiętać, że nie każde uszkodzenie oznacza, że okulary nadają się tylko do wymiany. W przypadku drobnych zniszczeń najlepiej zgłosić się do sprawdzonego optyka, który dokona naprawy. Do salonu można zgłosić się m.in. w przypadku wygięcia oprawek, odpadającego nanośnika lub luźnych śrubek.
Uwaga! Niezależnie od tego, w jak dobrym stanie są Twoje okulary, soczewki okularowe należy wymienić w przypadku pogłębienia się wady wzroku. Okuliści zalecają rutynową kontrolę co najmniej raz na dwa lata, w trakcie której specjalista oceni, czy potrzebujesz nowych szkieł, czy nie będzie to konieczne.