Jakie rodzaje szkieł progresywnych wyróżniamy?
Każdy z nas słyszał kiedyś na pewno frazę „szkła progresywne”. Mimo popularności tego typu soczewek okularowych wiele osób nie wie do końca, jak działają „progresy” i kiedy warto się na nie zdecydować. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega działanie szkieł progresywnych i w jakim przypadku warto po nie sięgnąć? Zapraszamy do lektury!
Czym są okulary progresywne?
Okulary progresywne to okulary, które umożliwiają wyraźne widzenie z bliska i z daleka. Innymi słowy, „progresy” łączą w sobie cechy okularów dla krótko- i dalekowidzów. To duże ułatwienie dla osób, które przeważnie noszą ze sobą dwie pary okularów: „do czytania” i „do chodzenia”. Zamiast nosić ze sobą dwie pary szkieł, lepiej zdecydować się na jedne – wielofunkcyjne okulary progresywne.
Okulary progresywne polecane są wszystkim osobom cierpiącym na prezbiopię (inaczej starczowzroczność), która objawia się problemami z ostrym widzeniem, charakterystycznymi równocześnie dla daleko- i krótkowidzów. Starczowzroczność jest wynikiem naturalnych procesów starzenia się oka i dotyka przeważnie osób po 40. roku życia. Szacuje się, że w Polsce liczba osób z prezbiopią wynosi ok. 10 milionów.
Jakie są rodzaje szkieł progresywnych?
Istnieją różne rodzaje okularowych soczewek progresywnych. Najogólniej podzielić można je na dwie kategorie:
- przejrzyste szkła progresywne,
- polaryzacyjne szkła progresywne.
Szkła przejrzyste przeznaczone są do codziennego użytku w pomieszczeniach oraz do użytku na zewnątrz podczas mniej słonecznych dni. Osoby, które chciałyby cieszyć się zaletami okularów progresywnych i równocześnie zapewnić sobie wyższy kontrast widzenia i głębsze nasycenie kolorów, powinny zdecydować się na polaryzacyjne szkła progresywne.
Szkła polaryzacyjne doskonale sprawdzają się jako okulary dla kierowców, redukując refleksy świetlne odbijające się na powierzchni szyby. Dodatkowo okulary tego typu spełniają rolę okularów przeciwsłonecznych, chroniąc wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UV w upalne miesiące.