Kto powinien skorzystać z okularów progresywnych?
Coraz popularniejszym produktem na rynku stają się okulary progresywne (inaczej multifokalne), czyli okulary, których szkła podzielone są na strefy widzenia (górną, pośrednią oraz dolną), z których każda pełni inną funkcję. Specjalna konstrukcja szkieł pozwala rozwiązać popularny problem ze wzrokiem, z którym zmaga się niemal 10 milionów Polaków w różnym wieku. Czy wiesz, jak działają i dla kogo dedykowane są okulary progresywne?
Kto powinien nosić okulary progresywne?
Okulary progresywne, zwane również multifokalnymi, to rodzaj okularów ze specjalnymi szkłami, które pozwalają korektę na prezbiopii, czyli wady refrakcji nazywanej także starczowzrocznością lub syndromem długich rąk. Prezbiopia dotyka przeważnie osoby, które ukończyły 40. rok życia i jest związana z naturalnym starzeniem się soczewki oka. Starczowzroczność objawia się problemami z wyraźnym widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Niestety, nie jest uleczalna i jedynym rozwiązaniem jest noszenie okularów. Osoby cierpiące na prezbiopię często zmuszone są nosić ze sobą dwie pary szkieł – jednej pary do czytania lub korzystania z telefonu i drugiej, do codziennych aktywności. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu – okulary z soczewkami multifokalnymi!
Okulary progresywne sprawdzą się u wszystkich osób, które mają problem z widzeniem przedmiotów znajdujących się w niedużej oraz w znacznej odległości. Dzięki specjalnej budowie soczewki okularowej „progresy” pozwalają na wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko i daleko. To wygodna alternatywa dla noszenia ze sobą dodatkowej pary okularów, którą powinni wypróbować wszyscy, którzy czują, że ich wzrok się pogarsza i utrudnia im to codzienne funkcjonowanie. Jeżeli nie przepadasz za noszeniem okularów, jednak zauważasz u siebie symptomy, które mogą świadczyć o prezbiopii, możesz zdecydować się na soczewki multifokalne (soczewki wieloogniskowe) – specjalistyczne szkła kontaktowe, które działają tak, jak okulary progresywne.