Na czym polega różnica między okulistą, optykiem a optometrystą?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje więcej, niż jeden rodzaj „specjalisty od oczu”. Problemami ze wzrokiem zajmuje się nie tylko okulista, ale także optyk oraz optometrysta – od charakteru tych problemów zależy, do którego z nich należy się wybrać. Czym różnią się od siebie te zawody?
Czym zajmuje się okulista?
Okulista to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób narządów wzroku. Właśnie do niego należy udać się w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów związanych z oczami, m.in.:
- pogorszenia ostrości widzenia,
- podwójnego widzenia,
- stanów zapalnych gałki ocznej,
- podrażnień gałki ocznej,
- zamglonego widzenia,
- światłowstrętu.
Konsultacja okulistyczna jest zalecana także w przypadku bólów głowy lub twarzy, które mogą być objawem poważnych chorób narządu wzroku – na przykład jaskry lub zaćmy. Kolejnym wskazaniem do odwiedzenia okulisty jest uszkodzenie mechaniczne gałki ocznej lub obecność ciała obcego w oku. Lekarz okulista jest upoważniony do przepisywania lekarstw oraz wykonywania zabiegów i operacji okulistycznych.
Kim jest optyk?
Optyk to osoba, do której należy zgłosić się w przypadku otrzymania recepty na okulary od okulisty. Specjalista zatrudniony w salonie optycznym wykonuje okulary na zamówienie i dobiera odpowiednie szkła do wady refrakcji. Z usług optyka można także skorzystać w przypadku uszkodzenia okularów; fachowiec na życzenie Klienta wymieni szkła, naprawi oprawki lub wyreguluje nanośniki.
Na czym polega praca optometrysty?
Optometrysta to zawód, który łączy w sobie niektóre cechy pracy okulisty i optyka. Zadaniem optometrysty jest diagnozowanie wad wzroku i dobór szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych o odpowiedniej mocy. Zalecamy odwiedzenie optometrysty w przypadku zaobserwowania:
- pogłębiania się wady wzroku,
- dyskomfortu lub bólu głowy podczas noszenia okularów albo szkieł kontaktowych,
- nieostrego widzenia.
Warto pamiętać, że optometrysta nie zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu — to domena okulisty.