Zez u dziecka – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Zez u dziecka – minie sam, a może wymaga specjalistycznego leczenia? To jedno z pytań, z którym regularnie spotykam się w moim salonie optycznym w Łomiankach. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko zezuje, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Nie jest to bowiem niewinny defekt kosmetyczny, a poważna dolegliwość, która nieleczona będzie rzutować na jakość życia Twojej pociechy. Zez może świadczyć także o występowaniu groźnych chorób wzroku.
Czym właściwie jest zez?
Zez to powszechne określenie nierównoległego ustawienia oczu względem siebie. Może występować w kilku odmianach. Jeśli oko „ucieka” do wewnątrz, występuje zez zbieżny, a jeśli do zewnątrz – rozbieżny. W innych rodzajach zeza oko może kierować się ku górze oraz ku dołowi. Zdecydowanie rzadziej występuje również zez skośny.
Zezowanie u dzieci
Zezowanie u dzieci to jedno z najczęściej występujących zaburzeń widzenia u dzieci, które polega na nieprawidłowym ustawieniu oczu. Zwykle jedno oko może patrzeć prosto, podczas gdy drugie jest skierowane w inną stronę – do wewnątrz, na zewnątrz, w górę lub w dół. Choć zezowanie jest stosunkowo powszechne u niemowląt, u których układ mięśni oczu jest jeszcze w fazie rozwoju, to jego obecność u starszych dzieci lub osób dorosłych może wskazywać na poważniejsze problemy ze wzrokiem.
Zez u dzieci: co jest jego przyczyną?
Powszechnie uważa się, że zez u dzieci jest problemem dziedzicznym. Owszem, występowanie zeza w rodzinie ma znaczenie, ale nie jest ono jego jedyną przyczyną. Tak naprawdę, powodów pojawienia się zeza u maluszka może być wiele. Należą do nich:
- Zaburzenia rozwojowe na dnie oka,
Zaburzenia rozwojowe w obrębie siatkówki lub nerwu wzrokowego mogą prowadzić do zeza u dzieci. W wyniku takich nieprawidłowości, układ nerwowy i mięśnie odpowiedzialne za ruchy oczu mogą nie współpracować w pełni. W efekcie jedno oko może odbiegać od prawidłowego ustawienia, powodując zez.
- Wrodzona zaćma,
Zaćma wrodzona to stan, w którym soczewka oka dziecka jest zmętniała od momentu urodzenia. Przez to, że nie przepuszcza ona światła, widzenie jest poważnie ograniczone. Dziecko może mieć trudności z prawidłowym ustawieniem oczu, próbując kompensować słabe widzenie, co prowadzi do pojawienia się zeza.
- Nowotwory i stany zapalne oczu,
W przypadku nowotworów, takich jak retinoblastoma (nowotwór siatkówki oka), dziecko może rozwijać zez, ponieważ guz może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu wzrokowego. Ponadto, różne stany zapalne oczu, takie jak zapalenie nerwu wzrokowego czy zapalenie siatkówki, mogą również prowadzić do nieprawidłowego ustawienia gałek ocznych.
- Wcześniactwo.
Wcześniaki często borykają się z zaburzeniami funkcjonowania mięśni oka, co prowadzi do problemów z ich koordynacją i prawidłowym ustawieniem.
Jak widzisz, za zezem mogą stać również bardzo poważne dolegliwości zdrowotne. Może być on nie problemem samym w sobie, a objawem groźnych kłopotów. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować sytuacji, w której maluch zezuje!
Czy „uciekające oczko” to powód do niepokoju?
Wielu rodziców lekceważy tzw. uciekające oczko u dziecka, uważając, że jest ono naturalnym problemem występującym u niemowląt. Prawdą jest, że oczy małego dziecka rozwijają się jeszcze długo po jego narodzinach, dlatego z początku mogą wykazywać wady fizjologiczne, również te dotyczące prawidłowego ustawienia. Rodzic nigdy nie powinien jednak sam diagnozować, czy ma do czynienia z niewinną niedoskonałością, która minie samoistnie, czy może z poważniejszym kłopotem. Zauważając jakiekolwiek nieprawidłowości w wyglądzie oczu brzdąca, zabierz go na wizytę do okulisty.
Czym grozi nieleczony zez u dziecka?
Najbardziej oczywistą konsekwencją zeza u dziecka jest odmienny wygląd, często przekładający się na kompleksy i obniżoną pewność siebie. Zez to dolegliwość, która z całą pewnością nie minie z wiekiem. Pamiętaj jednak, że jego powikłań może być znacznie więcej.
Nieleczony zez u dziecka grozi przede wszystkim obniżoną ostrością widzenia oraz niedowidzeniem jednoocznym. Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że w przypadku zeza upływający czas działa na niekorzyść malucha. Im dłużej odwlekane jest leczenie, tym bardziej zez się utrwala, a mało inwazyjne metody nie są w stanie go zlikwidować.
Leczenie zeza u dzieci
Wcześnie podjęte leczenie zeza u dzieci może opierać się o specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie gałek ocznych oraz stosowanie korekcji okularowej. Skrajne rozwiązanie, jakim jest operacyjne leczenia zeza, stosowane jest w najtrudniejszych przypadkach. Należy pamiętać, że im bardziej odwleczone w czasie jest leczenie zeza, tym bardziej wzrasta ryzyko, że jedynym sposobem na jego zlikwidowanie będzie poważny zabieg operacyjny w pełnej narkozie.
Okulista dziecięcy – salon optyczny Katalina w Łomiankach
Pamiętaj, że nawet małe dzieci powinny regularnie odwiedzać okulistę w celu kontroli zdrowia wzroku. Jeśli widzisz, że Twoja pociecha zezuje, tym bardziej nie należy z tym zwlekać! W naszym salonie optycznym w Łomiankach współpracujemy z doskonałymi okulistami, specjalizującymi się w leczeniu małych pacjentów. Już dziś zapisz swojego malucha na wizytę.