Złe nawyki. Czego unikać dla utrzymania zdrowia oczu?
O utrzymaniu narządu wzroku w dobrej kondycji zapomina się najczęściej z kilku powodów. Przede wszystkim wielu osobom wydaje się, że o oczy w przeciwieństwie do innych części ciała nie trzeba dbać. Na czym polega właściwa higiena oczu? Dlaczego jest tak ważna?
Kiedy udać się do okulisty?
Jedną z podstawowych zasad prawidłowego dbania o oczy jest regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego — nie tylko wtedy gdy oczy pieką, bolą, nadmiernie łzawią. Tego typu symptomy wyraźnie odczuwalne czy to przez cały czas, czy po określonych czynnościach świadczyć mogą albo o osłabieniu narządu wzroku, albo początku poważniejszych uszkodzeń w jego budowie, które będą przyczyną konieczności noszenia okularów. Pierwsza wizyta u okulisty powinna odbyć się do 4 roku życia, następnie już do końca życia należy okresowo śledzić stan gałki ocznej. Po 40 roku życia badanie oczu dobrze jest wykonać raz w roku.
Odpoczynek, sport i dieta — zachowaj dobry wzrok na lata
Nie od dziś wiadomo, że to jak i ile śpimy, będzie miało wpływ na sposób odbioru świata, stan wzroku. Według zapewnień specjalisty, niewykle ważne jest, aby mając np. pracę przy komputerze, co 20 min odpocząć przez 20 sekund patrząc na przedmioty oddalone minimum 6 metrów od oczu. Dla zachowania oczu w dobrej kondycji dobrze jest pilnować zarówno pory snu, jak i również ilości przesypianych godzin. Zbyt mało snu sprzyja zmęczeniu oczu, które z kolei wpływa na skłonność do podrażnienia i wysychanie filmu łzowego. Warto chcąc poprawić kondycję naszych oczu dopilnować diety bogatej w witaminy A, E i C, a także kwasy omega-3 oraz luteinę. Marchewka, borówki, groszek, brokuły w diecie powinny stanowić podstawę jadłospisu. Minimum raz w tygodniu zaleca się spożywać ryby, jako bogactwo kwasów omega-3.
Równie ważną kwestią pozwalającą zachować dobry wzrok na dłużej jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, poprawiając ukrwienie całego ciała — w tym również oczu.